SUK, 29-30 OCAK'TA TOPLANACAK
Kritik zirvenin tarihi belli oldu! Suriye Ulusal Kongresi, 29-30 Ocak'ta Soçi'de yapılacak. Rusya'nın Suriye Özel Temsilcisi, PYD'nin kongreye katılmasının öngörülmediğini söylemişti.
SUK, 29-30 OCAK'TA TOPLANACAK

Rus Ria haber ajansı, Kazakistan Dışişleri Bakanlığı'na dayandırdığı haberinde, Suriye Ulusal Kongresi'nin Soçi'de 29-30 Ocak'ta yapılacağını duyurdu.

"PYD'DE KATILMAYACAK"

Rusya'nın Suriye Özel Temsilcisi Lavrentyev, PKK'nın Suriye kolu PYD'nin, Suriye Ulusal Diyalog Kongresi'ne katılmasının öngörülmediğini söyledi.

LAVROV: KATILIMCILAR KONUSUNDA ANLAŞACAĞIZ

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da dün BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan De Mistura ile gerçekleştirilen görüşme sonrasında, Rusya, Türkiye ve İran'ın bugün Kongre'nin katılımcıları konusunda anlaşacaklarını söylemişti.

Kazakistan'ın başkenti Astana'da 8. Suriye konulu toplantı düzenleniyor. Toplantıda, Suriye Ulusal Diyalog Kongresi'nin ne zaman toplanacağı kararlaştırıldı. Kazakistan Dışişleri Bakanlığı'nın kaynak gösterildiği habere göre, Suriye Ulusal Diyalog Kongresi 29-30 Ocak'ta Rusya'nın Soçi kentinde düzenlenecek.

"HEYETLER ÜZERİNE UZLAŞI UZUN ZAMAN ALACAK"

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Suriye özel temsilcisi Alexander Lavretyev, Astana'daki görüşmelerin Rusya'nın önümüzdeki yılın başında düzenlemeyi planladığı Suriye Ulusal Diyalog Kongresi'ne odaklandığını belirtmişti. Rus temsilci Alexander Lavretyev, ancak heyetler listesi üzerindeki uzlaşının daha uzun süre alacağını ve bunun üç haftayı bulabileceğini açıklamıştı.

TÜRKİYE PYD'NİN KATILMASINI İSTEMİYOR

Rusya'nın daha önceden düzenlemeyi planladığı kongre, PYD'ye Moskova'dan resmi davet gönderildiğinin ortaya çıkması üzerine Türkiye'nin itirazı nedeniyle ertelenmişti. Türkiye terör örgütü PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD ve silahlı kolu YPG'nin Suriye Ulusal Diyalog Kongresi'ne çağrılmasını istemiyor. Türkiye, kongreye katılım için PYD dışındaki Suriyeli Kürt grupların bir listesini Rusya'ya verdiğini açıklamıştı.

Kategori: DÜNYA
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-