Bugün seçim olsa sonuç ne olur?
ORC'nin yaptığı son ankete göre AK Parti yüzde 48'lik oy oranını korurken CHP de mevcut oy potansiyelini korudu. MHP, burun farkıyla baraj üstünde gözükürken HDP ve İyi Parti baraj altında kaldı.
Bugün seçim olsa sonuç ne olur?

ORC Araştırma Şirketi, 9-15 Kasım arasında 36 ilde toplam 2674 katılımcı ile yüz yüze anket çalışması gerçekleştirdi.Her ne kadar partiler tarafından resmen ilan edilmese de 2019'a yönelik yerel ve genel seçim çalışmalarına start verildi.ORC, bu doğrultuda seçmenlere "Bu Pazar Genel seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?", "Bu Pazar Yerel seçimolsa hangi partiye oy verirsiniz?", "Size göre Türkiye'de erken yerel ve genel seçime ihtiyaç var mı?" sorularını yöneltti.

Erken seçim olsun mu?

Araştırmaya göre seçmenler Türkiye'de erken yerel ve genel geçime ihtiyaç duymuyor. Erken seçime destek verenlerin oranı yüzde 30,2'de kalırken bunu reddedenlerin oranı ise yüzde 59,4.

Seçmen, en yakın genel seçimde ise tercihini değiştirmeyecek. Ankete göre, başta AK Parti olmak üzere partiler oy oranını koruyor.

 


Partilerin güncel oranları ise şöyle:

AK Parti: Yüzde 48,9

CHP: Yüzde 23,9

MHP: Yüzde 10,2

HDP: Yüzde 7,5

İYİ Parti: 6,7

Oranları aday belirliyor...!

Karşımızda sadece genel seçim değil yerel seçim de var. Seçmen, yerelde genele göre daha farklı bakıyor. Çünkü aday faktörü önemli. Zaten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın belirlemeleri sonucu AK Parti, bazı belediye başkanlarının istifasını istemişti.

Bu tespitler ışığında seçmenin yerel seçim tercihleri şöyle:

AK Parti: Yüzde 43,2

CHP: Yüzde 27,2

MHP: Yüzde 7,4

HDP: Yüzde 7,1

İYİ Parti: Yüzde 3,0

ADAYA BAĞLI: Yüzde 10,5


Vatandaş Cumhurbaşkanına güveniyor!

ORC, seçmene "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a güveniyor musunuz?"sorusunu da yöneltti. Seçmen, Erdoğan'a güvenini yüzde 61,7 ile gösterdi.

Kategori: EĞİTİM
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-