"Sıfır Atık Projesi’nin" ilk ayağı Van’da gerçekleşti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın öncülüğünde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan "Sıfır Atık Projesi’nin ilk ayağı Van’da gerçekleşti.

Haberin videosu için tıklayın! Haberin galerisi için tıklayın!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın öncülüğünde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan "Sıfır Atık Projesi’nin ilk ayağı "Poşeti azalt Van Gölü’nü yaşat" sloganıyla Tuşba Belediyesi tarafından Van’da gerçekleşti.

Etkinliğe İskele Ortaokulu’ndan 100’e yakın öğrenci katıldı. Programda gazetecilere açıklamalarda bulunan Tuşba Belediye Başkanı Doç. Dr. Fevzi Özgökçe, yaşanabilir bir dünya için çevrenin temiz tutulması gerektiğini ifade etti.

Özgökçe, "Bin 700 metrede mükemmel bir ekosisteme sahip olan Van Denizi'nin kıyısında tüm dünyaya ve çevreye zararı olan plastiğe, poşete ve pete, bizler burada bir savaş açıyoruz. Tuşba Belediyesi olarak Aydın kardeşimiz ve sevgili öğrencilerimizle birlikte Van denizinin kıyısında plastiğin, petin ve atık pillerin çevreye vermiş olduğu zararı bütün dünyaya haykırmak için buradayız. Her yıl belli periyotlarla Van Gölü'nün kıyısında yapmış olduğumuz temizliğe bugün çok anlamlı bir şekilde 'Sıfır atık Projesi’yle dünyaya seslenecek olan başta Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan ve Çevre ve Şehircilik Bakanımız Mehmet Özhaseki’yle birlikte dünyaya Türkiye’nin farkındalığını koymak için buradayız. Geri dönüşüm ile atık pillerin, plastiğin ve petlerin verdiği zararı azaltıp dünyanın ömrünü uzatmak ve yaşanabilir bir çevreyi oluşturabilmek için ve kalkınması gereken bir Türkiye için biz bu atıkların çevreye bırakılmaması gerektiğine inanıyoruz." şeklinde konuştu.

Ses sanatçısı Aydın Aydın da atık pil, naylon ve pet şişelerden tasarlanan özel kıyafetiyle etkinliğe destek verdi. Aydın, Tuşba Belediye Başkanı Fevzi Özgökçe ve öğrencilerle birlikte çöp topladı

İnsanoğlunun çevreye verdiği zarara değinen ses sanatçısı Aydın, "Aslında insanoğlunun doğadan, hayvandan, topraktan, sudan özür dilemesi lazım çünkü tabiatı doğayı ve suyu bizler kirlettik. Mide kanserinin sebeplerinden biri de bu pet ve poşetlerdir. İnsan sağlığını ciddi bir şekilde tehdit ediyor." ifadelerini kullandı. (İLKHA)

Kategori: SAĞLIK ve YAŞAM
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-